Evliliğin Altın Kuralları, Evlilikte uyulması gereken kurallar, Evlilikte Sorumluluk nedir, Hepimiz zamanı gelince bir güzel kız yada çok beğendiğiniz yakışıklı bir erkek bularak hayatımızı birleştiririz bazen zaman geçtikçe taraflar hep aynı şeyleri yapmaktan ve yaşamaktan sıkılır bunalım, deprasyon belirtileri boy gösterir bu gibi durumlarda sabır en önemli ilaçtır. Evlilik Piramidi Çocuk olmamış bir evlilikte piramidin tepesinde çift vardır. Bir alt basamakta yani ikinci sırada çiftin ailesi yer alır. Üçüncü sırada ise çiftin arkadaşları ve dostları yer alır. Çocuk olunca çift ikinci sıraya iner.

Evliliğin Altın Kuralları

Çocuk piramidin tepesine yerleşir. Çiftin ailesi üçüncü sıraya çiftin arkadaşları ve dostları ise dördüncü sıraya iner. Birinci ve ikinci sırada yer alanların birlikte bulundukları bir ortamda ikinci sırada yer alan birine birinci sırada yer alan birinden daha fazla ilgi gösterirseniz bu çatışma nedenidir. Çünkü evlilik iki ayrı hayatın iki ayrı hayat kalarak tek bir hayat oluşudur ve herkes sırasını bilmelidir.
Emir Cümlesi Kullanmayın


Asla emir cümlesi kullanmayın. Kullandığınız her emir cümlesi partnerinizin bilinç altı korkuları endişelerini kaygılarını tekrar bilinç dışı yaşamasına neden olabilir. Ufak bir sorunun nasıl anlamadan büyük bir sorun haline geldiğine tanık olursanız şaşırmayın altında mutlaka gizili bir emir cümlesinin yattığı bilinç altı çatışmalar vardır.


Yargılayıcı ve Suçlayıcı Olmayın: Düşüncesiz davranışlar ya da kırıcı sözler ilişkinizi zedeleyebilir. Asla yargılayıcı ve suçlayıcı olmayın ama gerekirse önce kendinizi sonra eşinizi yargılayın. Soru sorun ama sorguya çekmeyin. Eşiniz kızgınken siz sakin olun. Bir sorunla karşılaştığınızda biriniz ateşken diğeriniz su olun kimin suçlu olduğunu bulmaya çalışmak yerine sadece çözüme yoğunlaşın ve çözümü konuşun. Unutmayın her fani ne kadar yumuşak ve sevgi dolu davranılırsa davranılsın suçlanmaktan hoşlanmaz eleştirilmekten endişe duyar. Bu yüzden yaptığı işi tam olarak sizin istediğiniz gibi yapamasa da anlayış gösterin ve başarısızlığını yüzüne vurmayın. Örnek olarak konuşma tarzınızı değiştirin ve yemek çok kötü olmuş iyi bir aşçı değilsin demek yerine “yemeğe koyduğun baharatlar yemeğin tadını değiştirmiş lezzetini saklamış deyin.

Evliliğin Altın Kuralları

Rolleri Birlikte Paylaşın: Mutlu bir evlilikte rollerin paylaşımı çok önemlidir. Ayrıca baskın rolün eşit dağılmış olması da esastır. Ancak arada bir küçük numaralar yaparak rol dağılımında değişiklikler yapabilirisiniz bu sizin yararınıza olabilir. Her rolün bir kuralı vardır bu yüzden partnerinizin kurallarını anlayıp bu durumu lehinize çevirmeye çalışın.


iletişim ve Karşılıklı Anlayışa Önem Verin: Yalnızca konuşmak yerine iletişim kurmayı öğrenin. Kaçmak veya vazgeçmek yerine iletişim kurmak için çaba gösterin. Sırlarınızı paylaşın. Karınız anneniz veya kocanız da babanız gibi olmak zorunda değildir. Çocukların yetiştirilmesinde ortak karar verme ekonomik konularda anlaşma boş zamanların birlikte geçirilmesi ve cinsellik konularında sık sık duygu ve düşünce alışverişinde bulunun ve uzlaşmanın erdemini öğrenin. Çünkü biraz bükülmek kırılmaktan daha iyidir. Eşinizle onu iğnelemeden kendi durumunuzdan ve hissettiklerinizden kısaca bahsederek konuşmaktan korkmayın. Bu sayede kuracağınız iletişim ile hoşlanmadığınız durumları ve problemlerinizi anlamasına yardımcı olabilirsiniz. Sinirinin neresi olduğunu bilin ve ona asla basmayın.


Tartışmalarda yapıcı olmaya çalışın ve fazla ısrarcı olmayın. Tartışma uzuyorsa başka odaya geçin. Kızgınlık veya küfürlerinizi kendinize saklayın. Asla eşinizi aşağılamayın. Her konuya yorum getirip fikrinizi söylemeyin bekleyin önce partneriniz fikrini söylesin. Ayrıca her söylediğinizi doğru kabul etmesini de beklemeyin. Unutmayın herkes gibi siz de yanılabilirsiniz. Partnerinizin fikirlerini beğenmeseniz de dinleyin ve karşılığında kendinizi mutlaka fikir söylemek zorunda hissetmeyin.

Evliliğin Altın Kuralları

Olumlu düşünmeye çalışın ve aklınıza gelenleri sempati kurarak partnerinize aktarmaya çalışın. Her zaman ille de eşit olmak için çabalamayın. Partnerinizden ne istediğiniz konusunda her zaman açık olun. Örneğin; partnerinizden sarılmasını istiyorsanız bunu anlamasını beklemeyin kısa bir cümleyle hemen söyleyin. Yoksa o anın büyüsü kaybolabilir.


Eşinizi başkalarının eşleri ile asla kıyaslamayın: Bu ciddi bir tartışma nedenidir. Sevgi Saygı ve Güven Bağını Kurun. Birbirinizin mahremiyetine saygı gösterin. Dünyayı eşinizin bakış açısından görmeniz şart değil sadece saygı gösterin. Yalan iyi bir evliliğin en kötü düşmanıdır. Asla yalan söylemeyin. Aç hasta yorgun kızgın yemek sofrasında ve en önemlisi başkalarının yanında tartışma yaratabilecek konulara asla girmeyin. Bu durum var olan sevgi saygı ve güven bağını zedeleyebilir.


Egosunu ihmal Etmeyin: Evlilikte her şey yolunda giderken beğenilmek ve çekici görünmek çok önemli olmayabilir. Ama sorunlar çıkmaya başladığında egonun tatmin edilmiş olması sorunların çözümüne yardımcı olabilir. Herkes kendisine aşık olunmasından güzel sözler duymaktan hoşlanır.


Cinsel Hayatınızı Renklendirin: Birbirinizle yeni cinsel konularda açık olun konuşmaktan korkmayın utanmayın. Sık sık birbirinize dokunun öpüşün el ele tutuşun hatta uzaktan bakışarak flört edin. Cinselliği asla ceza olarak uygulamayın. Yatağınızı ayırmayın. Daima neşeli bakımlı pozitif görünün. Yatağa hiçbir zaman küs girmeyin. Kulağına ara sıra açık saçık şeyler fısıldayın.


Eşinizi Değil Kendinizi Değiştirin: Evlilik isteyerek belli özgürlüklerinizden vazgeçmenizi ister. Yaklaşık 3 yıllık bir sürecin sonunda çiftler değişerek gelişme aşamasını atlatmalıdırlar. Bu süre içinde yanlış yapmazsanız doğruyu bulmanız çok kolay olacaktır. Asla partnerinizi değiştirmeye çalışmayın sadece yorulur ve öfkelenirsiniz. Bunun yerine önce partnerinizin iyi tarafları ön plana çıkarın davranışlarınızla ona yol gösterin. Davranışlarınızla savaşan iki ordu değil aynı safta yer alan bir çift olduğunuzu hissettirin.


Hatta gerekirse kendinizden fedakarlık yapın kendinizi biraz değiştirip partnerinizin size yaklaşmasına yardımcı olun. Karşılıksız verin. Bağışlamayı öğrenin. Hatta bazen alttan almanız gerekebilir. Son tahlilde; dünyanın neresinde olursak olalım evlilikte altın kurallar değişmez. Ne kadar modern ne kadar batılı vs. olunsa da evlilikte altın kuralların dışına çıkıldığında evlilik kurumu yürümez tökezler.
Unutmayın keramet nikahta değil sonrasındadır.