Erkeklerde epilasyon nasıl yapılır? çok tüylü erkeklerde epilasyon iğneli erkek epilasyonu teknikleri

Erkeklere çok sorun olan bu tüy sorunu epilasyon ile nasıl temizlenir? tüy dökücü krem veya jilet makina ile nasıl canınızı yakmadan tüyleri alabilirim diyen erkekler mutlaka vardır. Bunlara istinaden onları düşünerek araştırırarak bilgilendirmek istedik.

Aşırı tüylenme sonucu vücudun istenmeyen bölgelerinde çıkan yoğun kıllar hem hoş olmayan bir görünteye hemde terleme durumunda kötü kokulara sebep olur. Erkeklerde hormonların etkisiyle kadınlara göre daha fazla kıllanma görülmesi bu iki durumun onlar üzerinde daha etkili olmasına yol açmıştır. Erkeklerin aslında doğası gereği tamamen tüyden arınmış parlak bir vücuda sahip olması gerekmez bunun için alttaki kuralları okuyun.

Aşırı şekilde kıllanma gibi durumlarda bu kıllardan tamamen kurtulma ya da seyreltme yolunu seçebilir. Epilasyon dediğimiz tüylerden arınma yöntemi bir çok çeşidi ile aşırı kıllanma görülen erkeklerde uygulanabilir. Epilasyon türlerini tek tek tanıyacak olursak;

Ağda ve Epilatör ile Epilasyon
Epilasyonda amaç uzun süreli ve pürüzsüz bir cilt ise ağda ve epilatör gibi tüyleri kökünden alan sistemler kullanılmalıdır. Bu epilasyon türlerinde tüyler köklerinden koparılarak 2-3 hafta arası tüylerden arınmış bir cilt sunar. Uygulama aşamasında ne yazıkki büyük acı vermektedir. Bilhassa erkekler tarafından göğüs kısmına ağda uygulaması yapıldığında büyük acıların yanında cilt tahribatıda vermektedir. Epilatör ise ağdaya nazaran daha az acı vermektedir ancak ağdanın içinde ki sir özü tüylerinde köklerine etki ederek yeniden çıkacak olan tüylerin daha zayıf çıkmasını sağlar. Oysa epilatörün yeniden çıkacak tüylere karşı böyle bir etkisi olmaz. Ağda ile epilasyonu seçen bayların sir özlü ılık ağdayı tercih etmeleri daha iyi olacaktır.


Tüy Dökücü Krem Jilet yada Makina Epilasyonu
Tüyleri kökünden almak yerine yüzeyden kolayca temizleyerek günü birlik bir epilasyon isteyenler için uygun yöntemlerdir. Tüy dökücü kremler cilt üzerine sürülüp 8-10 dakika bekletilerek yıkanır ve bu sayede sürülen bölge tüylerden arınmış olur. Etkin bir yöntem olduğu ne yazikki söylenemez çünkü bu yöntemlerde tüylerin kökü deri altında kalır ve yalnızca yüzeyde ki tüyler ciltten ayrılır. 1-3 gün içinde tüyler yeniden uzamaye başlar. Jilet ile epilasyon tercih edilmesi gereken son yöntemdir çünkü jilet tüylerin daha sert ve yoğun çıkmasına sebep olur. Tüy dökücü krem temin edemediyseniz hızlı ve kolay bir biçimde epilasyon için tıraş makinalarını kullanabilirsiniz. Bu makinalar da tüyleri kökünden almasa da eşit bir şekilde cilt yüzeyinden alarak günü birlik pürüzsüz bir görünüm elde edebilirsiniz. Ancak bu yöntemlerin hepsinde batık oluşma riski vardır ve epilasyondan sonra kıyafetlerinizde ısırma ve temas halinde sizi rahatsız edici bir his uyandırabilir.

Lazer yada İğneli Epilasyon
Teknolojinin ilerlemesiyle artık tüylerinde kalıcı olarak yok edilmesinin yolu açıldı. Lazer epilasyon ve iğneli epilasyon adı verilen yöntemler tüylere değil köklerine etki ederek sorunu tüylenme sorununu kökünden hallediyor. Bu sistemlerde ki temel amaç tüylerin köklerini lazer ışını ya da elektriksel akım ile yakarak tüy oluşumunu sağlayan bölgeleri deaktif etmekdir. Güçlü lazer ışınları ve elektriksel akım tüylerin köklerine gönderildiğinde bu bölgeleri direk yakar ve tamamen kurutur böyle olunca çıkmamaması sağlanır.


Lazer epilasyon ve iğneli epilasyonda bu yüzden işleminiz bittiğinde tüylerden arınmış bir vücuda sahip olmazsınız yalnızca kökleri yakılmış tüylere sahip olursunuz. Bu tüyler bir kaç içinde kendiliğinden dökülmeye başlar. Bu süre sonunda istediğiniz tüysüz vücuda ulaşmanız mümkündür. Ancak şunu da bilmek gerekir ki ne lazer epilasyonda ne de iğneli epilasyonda bir seans ile tüy sorunundan tamamen kurtulamazsınız. Her seans sonunda yaklaşık %25 oranında tüylerde seyrelme görülsede bu epilasyon türlerinden tam verim almak için 5-6 seans devam etmek gerekir. Seanslar arası 6-8 hafta olduğu düşünülürse 1,5 ya da 2 ay da bir lazer veya iğneli epilasyon seanslarına giderek tüylerinizden tamamen kurtulmanız mümkün lakin tamamiyle şunlarıda yaparsam iyi olur derseniz eğer.

Bir diğer alternatifiniz ise tüylerinizi seyreltmek olabilir. Örneğin göğüs kıllarınız çok yoğun ise ve bu kıllardan tamamen kurtulma yerine seyreltmeyi planlıyorsanız 6 seans gitmek yerine 3 seans giderek ilk durumdan yaklaşık %60 kıllardan seyrelmiş bir göğüse sahip olmak mümkündür. Erkekler lazer epilasyonlarda ki tercihi sırt ve omuz gibi bölgelerde %100 tüylerden arınmış parlak bir vücut iken kol, bacak ve göğüs gibi bölgelerde kıllardan seyrelmiş bir görüntü elde edebilmek için sağlıklı görünebilmek adına yapılabilecekler bunlardan oluşmaktadır, şunu söylemeden edemeyeceğiz.

Lazer ve iğneli epilasyonun hiç bir yan etkisi yoktur. Yalnızca uygulama sonrası hafif kızarıklık ve çok hassas ciltlerde su toplama gibi geçici reaksiyonlar görülmektedir. Lazer ve iğneli epilasyon için size tek uyarımız güvenilir ve kaliteli yerlerde lazer epilasyon yaptırmanız. Bugün piyasada kampanya ve ucuzluk reklamları ile iş yapan bir çok lazer epilasyon merkezi var. Ancak bu merkezlerde gerek kullanılan cihazlar gerekse işlemi gerçekleştirecek elamanın eğitimi yeterli olmamakta. Buda cilt sağlığınızı büyük tehlikeye sokabilecek uygulamaların gerçekleşmesine yol açabilir. Bu yüzden bu hassas konuda güvenilir ve ismini duyurmuş gerçek merkezlerde yaptırmanızı öneriyoruz.

Erkeklerde lazerle göğüs kılları nasıl alınır videosunuda izlemenizi öneririm.