SGK 60/c nedir 60/g nedir? eminim çoğumuz bunlar ne işe yarıyor ediyor bilmiyoruz, borcunuz var ama haberiniz yok hangi kod ne demek ne işe yarıyor? işte buyrun umarım işinize yarar arkadaşlarınızla paylaşırsınız belkide büyük bir sıkıntıdan kurtarmış olursunuz çevrenizdekileri o yüzden paylaşmak güzeldir.

Genel sağlık sigortalısı sayılanlar, 5510 sayılı SS ve GSS Kanununun 60. maddesinin birinci fıkrasında bentler halinde sayılmış.

60. maddenin (g) bendi hariç diğer bentleri dışında kalan ve başka ülkede sağlık sigortasından yararlanma hakkı bulunmayan vatandaşlar, öncelikle 60. maddenin (g) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılıyorlar.

Yapılacak gelir testi sonucuna göre de genel sağlık sigortası statüleri ya 60/g kapsamında devam ediyor ya da 60/c-1 olarak değiştiriliyor.

Yapılacak gelir testi sonucunda, aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarı asgari ücretin üçte birinden az olduğu tespit edilenler, 60. maddenin birinci fıkrasının (c/1) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılıyorlar. Yani bunlar “60/c-1’li” oluyor ve genel sağlık sigortası primleri devlet tarafından karşılanıyor.

Yapılacak gelir testi sonucunda, aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarı asgari ücretin üçte biri ve üzerinde olduğu tespit edilenler, 60. maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılıyorlar. Yani bunlar “60/g’li” oluyor ve genel sağlık sigortası primlerini gelir durumuna göre kendileri ödüyorlar.

60/g’li olup, yapılacak gelir testi sonucunda, aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarı;

● 295,50 TL’den 886,50 TL’ye kadar olanlar 35,46 TL,

● 886,50 TL’den 1.773 TL’ye kadar olanlar 106,38 TL,

● 1.773 TL ve üzerinde olanlar ise 212,76 TL,

genel sağlık sigortası primi ödüyorlar.