Sponsored ADS
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen Mir

Kadavra Nedir ?

 1. #1
  Yazar HeRa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01 Temmuz 2013
  Yer
  Gokyuzu
  Yaş
  31
  Mesajlar
  179


  Reklamlar
  Kadavra Ceset; diaaaaiyon (parçalara ayırmakKadavra Nedir ? kesmek) için kullanılan cansız insan vücudu. Daha çokKadavra Nedir ? hekimlik öğretiminde kullanılmak için hazırlanmış ceset manasındadır.

  Bir kadavra diaaaaiyonunun gayesiKadavra Nedir ? insan vücudunun anatomisini (yapısını) öğrenmek isteyenlere yeterli bilgiyi sağlamaktır. Bu bilgiyi sağlamak için en uygun vasıta kadavradır. Yine deKadavra Nedir ? cesette ölümün yaptığı değişiklikler ve cesedi korumak için kullanılan fiksatif sıvılar az veya çok organların normal görünümünü bozmaktadır. AyrıcaKadavra Nedir ? organizmanın hayat boyunca geçirdiği hastalıkların yaptığı değişiklikler de cesedin normal anatomisideğerlendirilirken göz önünde tutulmalıdır. Bu yüzden kadavra diaaaaiyonunun patolojik anatomi (hastalıklarda meydana gelen yapı değişikliklerini inceleyen bilim dalı) ile olan ilgisi sonucu otopsi kavramı ortaya çıkmaktadır. OtopsideKadavra Nedir ? sebebi bulunamayan hastalıkları ve ölümleri aydınlatmak gayesi ile kadavralar incelenir.

  Kadavra hazırlanma safhası: Bir kadavra ölümden 1-2 saat sonra yapılacak bazı ön hazırlıklar sonucunda hazırlanabilir duruma getirilir.

  Ölümü takip eden bir iki saat içinde cesede şah damarı(Arteyia Carotis Communis) gibi büyük bir atardamardan kan miktarına eşit oluncaya kadar (2 lt su + 2 lt formol + 2 lt alkol) formol verilir. Formol kadavranın çabuk sertleşmesini sağlar. Bu işlemler sonunda kadavra özel olarak hazırlanmış % 10’luk formol havuzuna konur. Burada en az altı ay bekler ve bu işlemler sonucunda kadavra hazır duruma girer.
  Kadavra Türkiye’de ve dünyadaKadavra Nedir ? özellikle tıp eğitimi yapan fakültelerde anatomi dersinde eğitici gayelerle kullanılır.

  Organ ve doku alınmasıKadavra Nedir ? saklanması ve nakli hakkındaki 2238 sayılı Kanunun bazı maddeleri:

  Madde: 1- TedaviKadavra Nedir ? teşhis ve bilimsel amaçlarla organ ve doku alınmasıKadavra Nedir ? saklanması ve nakli bu kanun hükümlerine tabidir.

  Madde: 5- On sekiz yaşını doldurmamış ve mümeyyiz olmayan kişilerden organ ve doku alınması yasaktır.

  Madde: 6- On sekiz yaşını doldurmuş ve mümeyyiz olan bir kişiden organ ve doku alınabilmesi için vericinin en az iki şahit huzurunda açıkKadavra Nedir ? bilinçli ve tesirden uzak olarakKadavra Nedir ? önceden verilmiş yazılı ve imzalı veya en az iki şahit önünde sözlü olarak beyan edipKadavra Nedir ? imzaladığı tutanağın bir hekim tarafından onaylanması zorunludur.
  Madde: 14- Bir kimse sağlığında vücudunun tamamını veya organ ve dokularınıKadavra Nedir ? tedaviKadavra Nedir ? teşhis ve bilimsel amaçlar için bıraktığını resmi ve yazılı bir vaziyetle belirtmemiş veya bu konudaki isteğini iki şahit huzurunda açıklamamış ise sırasıylaKadavra Nedir ? ölüm anında yanında bulunan eşiKadavra Nedir ? reşit çocuklarıKadavra Nedir ? ana veya babası veya kardeşlerinden birisininKadavra Nedir ? bunlar yoksa yanında bulunan herhangi bir yakınının muvafakatiyle ölüden organ ve doku alınabilir.

  Aksine bir vasiyet veya beyan yoksaKadavra Nedir ? kornea gibi ceset üzerinde bir değişiklik yapmayan dokular alınabilir.

  ÖlüKadavra Nedir ? sağlığında kendisinden ölümden sonra organ veya doku alınmasına karşı olduğunu belirtmişse organ ve doku alınamaz.

  Ek fıkra: Ayrıca vücudunu ölümden sonra inceleme ve araştırma faaliyetlerinde faydalanılmak üzere vasiyet edenlerleKadavra Nedir ? yataklı tedavi kurumlarında ölen veya bunların morglarına getirilen ve kimsenin sahip çıkmadığı ve adli kovuşturma ile ilgisi olmayan cesetlerKadavra Nedir ? aksine bir vasiyet olmadığı takdirde 6 aya kadar muhafaza edilmek ve bilimsel araştırma için kullanılmak üzere ilgili yüksek öğretim kurumlarına verilebilirler...

  Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

 2. #2
  Mir
  Mir çevrimdışı
  Rütbe Kalmadı Mir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14 Ocak 2013
  Mesajlar
  774


  Sponsor reklamlar


  Alıntı için tşkler kadavra hakkında geniş bilgi olmuş.
  HeRa bunu beğendi.
  Bidaha bidaha yaz

 3. #3
  Yazar HeRa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01 Temmuz 2013
  Yer
  Gokyuzu
  Yaş
  31
  Mesajlar
  179


  uyarıyı aldım mir

+ Cevap Ver

 • Kadavra Nedir ? Konusuna Oy verin

  5.00 Üzerinden 4.00 ortalama oy almış 1 kişi oy vermiş

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Giriş yapmak için Buraya tıklayın


istanbulun Fethini birleşik 2 kere yazın


YazSana.Net Forumları Bilgi Eğlence Komedi Yaşam Sağlık üzerine yazılan herşey! Forum Kurallarına Lütfen Uyalım!
Yorum düşünce yazma
facebook butonumuz