Domuzlarda alzheimer hastalığı varmı? alzheimer hastalığının zararları neler domuzdan insana geçen hastalıklar
Domuzlarda alzheimer hastalığı geni
Çok dikkat edilmesi gereken bir konu domuzda bu genin ne işi var dinimizce zaten haram kılınan domuzu iyiki yemiyoruz yoksa herşeyi unuturuz kendimizi aramaktansa yemememiz çok yerinde olmuş.
Doğadaki domuzların gen haritasını inceleyen bilim adamları, insanla yeni benzerlikler buldu. Araştırmada domuzlarda da 'obezite, diyabet, parkinson ve alzheimer' gibi hastalıklarla bağlantılı gen mutasyonları bulundu. Günümüzde domuzun gen haritasını ayrıntılı inceleyen bilim adamları, bu hayvanların insanla yeni benzerliklerine rastladı.Tarımsal Araştırma Enstitüsü (INRA) Hayvan Genetiği Bölümü Başkanı David Milan, 10 bin yılı aşkın süredir insanla iç içe yaşayan domuzun bugüne kadarki en geniş kapsamlı gen haritasının çıkarıldığını ve 10 yıldan fazla süredir uluslararası işbirliğinin sonucu olarak bu hayvanların insanla yeni benzerliklerinin bulunduğunu belirtti. Bilim adamları, evcil domuzun (Sus scrofa domesticus) gen haritasını Avrupa ve Asya'daki 10 yaban domuzu türü, insan, fare, at ve ineğin gen haritasıyla karşılaştırdı.Evcil domuz ve yaban domuzunun, ''uyum sağlayabilmek, yaşadıkları yeri kirletmek, evcilleştirilebilmek ancak şartlar gerektirdiğinde vahşi hayata dönebilmek'' gibi birçok benzerliklere sahip olduğu, anatomik ve fizyolojik açıdan da insana benzediği biliniyordu. Bilim adamları, yeni araştırmada, domuzda insanlarda görülen ''obezite, diyabet, parkinson ve alzheimer'' gibi hastalıklarla bağlantılı bazı gen mutasyonlarının bulunduğunu da belirledi.

Araştırmaya imza atanlardan Alan Archibald, bu yeni saptamaların domuzun insanlardaki hastalıkların incelenmesinde ve tedavisinde örnek teşkil edebileceğini vurguladı. Sonuçlar sayesinde daha kaliteli, ucuz ve çevreye az zararlı etin elde edilebileceği de ifade edildi. Araştırma, ''Nature'' dergisine basıldı ve okundu buna görede insanların domuz etinteki bu olaya bulaşıcı olup olmadığı yönündeki soru işaretleri kafada kaldı.