Eski kuluçkalar 200 milyon yıllık yaratıklar en eski uzun kuluçka dönemi yaşayan canlılar tek hücreli fosiller
200 milyon yıllık kuluçka bulundu200 milyon yıllık kuluçka bulundu
Bilim adamlarının araştırıp buldukları yaptıkları incelemeler ile ortaya çıkan 200 300 milyon yıl arasında olan fosil buldular.
Muhteşem Hızlı hücre yapısı
Bilim insanları, Vorticella’nın Geç Triasik Devirde, yani dünyanın çok daha sıcak olduğu dönemde yaşadığını belirtti. Söz konusu devirde, tek hücreli canlının bulunduğu bölge, yani modern Antarktika, gür yağmur ormanlarıyla kaplıydı. Bu bölge bugün ‘Transantarctic Mountain Range’ olarak biliniyor. Antarktika, 180-510 milyon önce var olan iki süper kıtadan biri olan Gondwana’nın bir parçasıydı, herkersi hayretler içinde bırakan bu olay yaşandı. Antarktika’nın buzullarına hapsolmuş bir canlıya ait 200 milyon yıllık fosil, araştırmacıları şaşırttı. Sümüksü yapışkan bir yapı içinde hapsolmuş olan canlının, tek hücreliler sınıfından vorticella türüne ait olduğu belirtildi.
Gözyaşı şekline sahip olan ve uzun bir kuyruğu bulunan tuhaf canlının genişliği sadece 25 mikron. Bu uzunluk, insan saçının ortalama kalınlığına denk geliyor. Mikroskobik bir yaratık görünümü veren canlının boyu ise genişliğinin yaklaşık 2 katı Bir mikron, metrenin yaklaşık milyonda biridir.
Türkiyedede çıkacağına eminim çünki bizdede tarihi eser çok ama bukadar eski olaylar birde canlı olunca çok zor aradaki yıllara bakarmısınız.