Søren Kierkegaard biyografisi Søren Kierkegaard hayatı sören kierkegaard hakkında kısa bilgi

Bugünki ünlülerden Søren Kierkegaard kimdir? neler yapmıştır googlenin doodle logosuyla yer verdiği ünlü felsefeci Søren Kierkegaard sözleri dünyaca çoğu ülkede bilinmektedir lakin tek fark türkiyede çoğumuz bundan birhaberiz, haberimiz yok tabiki google bunları bize ileterek çoğumuzun merakını gidererek bu insan önemlidir Søren Kierkegaard neler yapmıştır girin bakın diyerek dünyayı bize evimize iş yerimize getiriyor merak edilenler yazımızın devamında.

Kierkegaard, varoluşçuluğun öncülerinden sayılır.Varoluşçu felsefe bir bakıma her varoluşçu filozofta kendine özgü bir nitelik kazanarak ayrıca tanımlanır, ancak bilinen genel nitelikleri ve felsefi özgüllüğü açısından varoluşçuluğun kurucu isimlerinin başında Kierkegaard sayılmaktadır. Kierkegaard'ın belli bir felsefî sistematik geliştirmediği doğru olmakla birlikte (Kierkegaard bu anlamda Nietzsche gibi bağımsız ve dizgesiz filozoflardandır), kullandığı kavramlar ve felsefe yapma tarzı sonradan varoluşçu felsefelerde görülen nitelikleri barındırır. Kierkegaard'ın itiraz ettiği ve sürekli eleştirdiği filozof Hegel'dir. Hegel'in rasyonalist ve sistematik felsefesi Kierkegaard için kabul edilemezdir vede etmemiştir bundan kelli kafasına koymuştur.

Varoluşçu felsefelerde görülen kavramların çoğunluğu öncül olarak Kierkegaard'da görülür: saçma, bunaltı, korku ve kaygı.Kierkegaard'ın felsefî sorunsalı bir bakıma mevcut Hıristiyanlık içinde ve hatta karşısında nasıl iyi bir Hıristiyan olunacağı noktasına da bağlıdır. Kierkegaard, felsefe tarihinin soyut mantıksal kurgularla geliştiğini ve bu nedenle bireyi, bireyin gerçek yaşamını gözden kaçırdığını düşünür.Ona göre varoluş, somut ve öznel insanın yaşamıdır.Bu nedenle felsefe somut düşünmeye, yani varoluşa yönelmelidir.

Søren Kierkegaard Resimleri
Søren Kierkegaard biyografi

Søren Kierkegaard biyografi

Søren Kierkegaard biyografi

Søren Kierkegaard Video anlatımı bilgi (ingilizce)