Sponsored ADS
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen Samuray

Müslüm Gürses Biyografisi

 1. #1
  Süper Moderator PuSaT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12 Ocak 2013
  Yaş
  32
  Mesajlar
  101


  Reklamlar
  Müslüm Gürses Hayatı Müslüm Gürses Fotoğrafları Müslüm Gürses Kimdir Müslüm Gürses Kısaca Hayatı

  Herkes tarafından bilinen Müslüm baba lakablı ünlü sanatçı bir çok filme ve albüme imza atmıştır. Milyonlarca hayranı olan müslüm gürsesi arabesk müziğin kralı ve babası olarak bilinmektedir. Hayatı 59 yaşında sonlanan Müslüm gürses 1 ay tedavi görmüş fakat hastalığına yenik düşmüştür. 1979 yılında yaptığı kazadan sonra vucudundan bir çok hastalık belirtileri de bulunan müslüm baba öncelikle koku alma duyusunu kaybetmiş ve kulaklarında aşırı derecede duyma bozuklukları oluşmuştur. Bu kısa bilgilerden sonra şimdi detaylı olarak yazımıza devam ediyoruz.

  1953'ün 7 Mayıs günü Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesi'nin Fıstıközü köyünde Dünyaya Merhaba Der Müslüm Akbaş. Evet Evet Yanlış Duymadınız Müslüm Gürses Müslüm Akbaş olarak dünyaya gelir ve daha sonra Gürses Soy ismini alır. Babası Mehmet Akbaş Annesi Emine Akbaş Kardeşleri Ahmet ve Zeyno ile Zor koşullarda hayat mücadelesi vermektedir o zamanlar. zaman zorluklarla karşılaşmaktan yılmamıştır. Bugün, Ve gün gelir gurbet yolları onlarada görünür. Adana yollarına düşerler.

  Bir umut rahat yaşama uğruna Adanaya yerleşirler.
  Ve burada Annesi Emine Akbaş Hasta düşer. Gerçektende ciddi bir rahatsızlıktır bu. Günler Birbiri ardına geçerken Müslüm Gürses önce annesi Emine Hanımı ve daha sonra Kardeşi Ahmet'i Kara toprağa koyar. Artık yaşam Müslüm Gürses için Dahada zordur. Asıl Mesleği Terzilik olan Müslüm Gürses zaten içine kapanık bir kişiyken yaşadığı bu acılarla dahada içine kapanık bir yaşama bürünmüştür.

  Talih Kuşu Bir Günde Şaşırır Bize Konar
  Hayatının her döneminde olduğu gibi yine tek dostu tek sırdaşı müzik olmuştur. 1968 yılında Yaşadığı Adana'da çay bahçesinde ses yarışması düzenlenir. Bu yarışmaya katılmayı çok isteyen Müslüm Gürses Baba engeli ile karışlaşır. ama bu yarışmaya katılmak gereklidir. Bit pazarına koşar Müslüm Gürses kendine bir kıyafet alır. Ve yarışma gününü beklemeye başlar. Ve yarışmanın yapılacağı bir gece evveli Baba Mehmet Akbaş oğlu Müslüm'ün yarışmaya gitmemesi için uyurken saçlarını kesmesi bile engel olamamıştır Müslüm Gürses'e. Yarışmaya katılmıştır. Ve o Ses yarışmasından birinci olmuştur. Gürses olan Soy isminide o zamanlar almıştır.

  Bir müddet o çay bahçesinde çalışmış daha sonra yine asıl mesleği olan terziliğe geri dönmüştür. Küçük terzihanede ekmek parasını kazanırken o meşhur şarkısında söylediği gibi "Talih Kuşu Bir Günde Şaşırır Bize Konar" Sözü gerçek olmuştur. Talih kuşu şaşırmış Müslüm Gürses'i o terzihaneden alıp bizlere getirmiştir. Mehmet isminde arkadaşı alır birgün Müslüm Gürses'i bir gazinoya götürür. Çünkü o gün o gazinonun assolisti Sadık Altınmeşe hastalanmış ve sahneye çıkamayacaktır. Mikrofon Müslüm Gürses'i beklemektedir. Müslüm Gürses o mikrofonu eline alır bir dahada asla bırakamaz.

  Morg'dan plakçılar çarsısına;

  Tarsus - Adana yolunda bir araba kaza yapar. Şoför ölür, yanındaki taşralı delikanlı ise öldü zannedilip morga kaldırılır. O Delikanlı Müslüm Gürses'tir.

  Konserlerimden fikren mağlup birileri çıkıp kendini paralıyor, çiziyor, kesiyor... Oysa müzik gökten inen bir melektir. Neden yapıyorlar anlamıyorum. Beni buna neden alet ettiklerini de hiç anlamıyorum...

  MÜSLÜM GÜRSES
  70'lerin ortalarıydı şöhretin kıyısına adım attığı yıllar... İlk plağını henüz doldurmuş, acılı hayatlarla yeni yeni tanışmıştı; acılı hayatlar'da onunla...

  O günlerde, ne yüzbinlik gülhane konserlerinin yıldızıydı ne de jiletli fanatiklerin kahramanı... "Arabesk Yıldız Avcısı" Yeşilcam yapımcılarının da dikkatini çekmemişti henüz. Unkapanı'ndaki arabesk müzik piyasasının "Şöhrete Giden Yolu Arayan" genç yeteneklerinden biriydi sadece. Sık sık Anadolu turnelerine çıkıyor, kalabalık kadrolu konserlerde, özel yorumu ve sahne sıcaklığıyla sivrilmeye çalışıyordu kendince. Bir Gece... Evet, yorgun ve uykusuz geçen turneler sonrasında bir gece vakti, Tarsus - Adana yolunda içinde bulunduğu otomobil paramparça olur. Direksiyon başında uyuya kalan şoför, kaza anında ölmüş, kendisi ise gözlerini morgda açmıştı evet Çünkü başı ve vücudu o kadar darbe almıştı ki bu yüzden öldü diye morga kaldırılmıştı.

  Ancak son anda farkedilip ameliyata alınmış, un ufak olan alın kemiği adeta yeniden yapılmıştı. İşte... Bu kazadan sonradır ki hayatında çok şey değişti.

  Bir anlamda ölümün soğukluğunu hissedip yeniden yaşama dönen bu genç adam için hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı artık...

  KOKULARI HİSSETMİYOR
  Kulağı az işitecek, yavaş konuşacak, koku alamayacak hatta en güzel kokuyu bile ispirtodan ayırt edemeyecekti. bu arada günlük yaşamında çok dikkatli hareket etmek zorunda kalacaktı. Yani, kafasına alacağı en ufak darbede kör kalma hatta ölüm korkusuyla yaşayacak; Üstüne üstlük, hiç dinmeyen baş ağrıları hayatı boyunca onu terketmeyecekti... İşte belki de o kaza günlerinden kalmadır ki hep kader diyecek, hep keder diyecek, hep ölüm diyecek, hep acılardan bahsedecek, sahnede de hep ağır takılacaktı!...

  Ve belki'de tüm bu "kederli ve kaderli" şarkılar sonucunda varoşlardaki kaybedenlerin sesi olacaktı. "Hasta Düştüm Allahım","Ulu Tanrım Bu Ne Çile" diyecek, "Bu Kadar İşkence Günah" diye haykıracak "Yeter Tanrım Yeter" diye yakaracaktı. Tüm bu şarkılar, ağır hasarlı bir trafik kazası kurbanının ifade biçimiydi aslında. Hep damardan dile getirdiği ifade biçimi...Öyle ya yıllar sonra

  "Aklımdan çıkmıyor veda edişin,
  Bütün Duygularım Ağır Yaralı,
  Beni Kalbimden Vurdu Veda Edişin,
  Bütün Duygularım Ağır Yaralı"

  diye yorumladığı bir şarkıda acıları kayda geçirecekti zaten; Müslüm Akbaş olarak hayata başlayan, Müslüm Gürses diye devam edip giden Müslüm Baba!... Evet...Seven de sevmeyen de farkında, o kaybedenlerin şarkılarını söylüyor, kaybedenlerin ve daima kaybedecek olanların...

  Onun Sihrini ne sosyologlar, ne sosyal psikologlar, nede müzik araştırmacıları çözebiliyor. Hoş, o da bilmiyor ya, kaşla göz arasında parıldayarak uçan jiletin damarla buluşmasındaki sırrı. Ölüm ve kederi harmanladığı şarkılar da söylüyor; neşeyi, umudu aktaran şarkılar da!

  Ama sonunda hep o eziklerin sesini kente fısıldıyor. Yıllar var ki baba lakabını etiketine eksiksiz işliyor, seyircisinden hem korkuyor, hem alkışı bekliyor, şarkılarını damardan okuyor, kimi zaman yaşam biçimi müziğini dinleyenlerle örtüşüyor, ama bazen de fire verip dinleyicisini kaybettiği oluyor. Desğiştiği hatta medyatikleştiği öne sürülse de yeni kentlinin müziğini yapmaya devam ediyor.!

  Evet, şimdi hikayemizi ön yargılarımızı beyninizin gizli kapaklı bir köşesine atarak ve ne savcı ne de avukat olmadan dinleyin!

  KİM BU ADANALI ÇOÇUK?

  Ülkenin kentleşme rotasının çizildiği 60'lı yılların sonu. O dönem büyük kentlere göç desteklenmiş, hatta seferberlik haline dönüşmüştür. Onlar, yani göçedenler; bu durumdan memnundur ilk başlarda. Öyle ya; kentli olmak; modern hayatın ışıltıları ve çoçuklarına daha iyi bir gelecek demekti. Ama bu kahrolası kentin içinde kaybolup gitmek de vardı. Çünkü, çoğu zaman ne iş vardı ne aş, nede insanca yaşam olanakları... Bu yüzdendir ki durmaksızın kederlenen hayatlar çıkacaktı ortaya! İşte bu dışlanmışlık, bu bir türlü suyun üzerinde duramama hali, kendi tesellisini yaratacaktı. Hem de bir müzik akımı ve yaşam biçimiyle...İşte, büyük kentlerin monoton yaşamının değiştiği, dış mahallelerden içe doğru canlılığın başladığı bu tarihlerde, 19696'da... Müzikçiler çarşısında bir ses yükselir... Ses, yaralı gönülleri çelmektedir; "Sevda Yüklü Kervanlar, Senin Kapından Geçer..." Herkes birbirine sorar, kim bu? Sesin Sahibi Adanalı Delikanlı Müslüm'dür. Plağın satışı, bir anda Üç yüz Bine ulaşır, bu satış, müzikçiler çarşısıs için beklenmedik, dudak uçuklatan bir rakamdır...

  BÜYÜK AŞKI MUHTEREM NUR
  Hem nasihatleriyle hem de sanki onlardan biri olma haliyle. Evet nasihat eder; Mesela, "Aldanma Çoçuksu Mahzun Yüzüne, Mutlaka Terkedip Gidecek Bir Gün" diye. Müslüm Gürses şarkıları artık bütün Anadolu'yu sarmıştır... Yalnızlar, kayıplar, kasabalılar, karşılıksız kenar mahalle sevdalıları, dertliler, kederliler, Müslüm'ün sesi ve sözleriyle kendilerinden geçer. Peki Gürses'mi dinleyiciyi yaratmıştır, dinleyicimi Gürses'i? Bu sorunun yanıtı şarkı sözlerinde gizlidir.

  Kentin içinde yolunu bulamayanların kederini, öfkesini taşır bu sözler. ama şarkılarda ve sahnedeki duruşunda kabullenme ve boyun eğme de vardır. Öatışmalar, çelişkiler, aşk üzerinden dillendirilir... Kız zengindir oğlan fakir, bu yüzden kavuşamamıştır. Ya da tam tersidir. Kırık, dökük bir sevdadır anlatılan, ama ihanet hep öteki taraftan gelir, yani zenginden, yani kentin anahtarını elinde tutandan. Müslüm Gürses Repetuarı, isyanı, kahrı, acıyı, aşkla tamamlamaya çalışan ama bunu yaparken biraz daha acı çoğaltan şarkılardır.

  Büyük Aşk'ı Muhterem Nur
  Ve sonunda kendisi de aşık olacaktır. Hem de onca şöhrete, kalabalıklara rağmen. Üstelik'de daha çoçukluğunda, hiçbir filmini kaçırmadığı bir sineme yıldızı olan Muhterem Nur'a... Müslüm Gürses'le Muhterem Nur bir Malatya turnesinde tanışırlar. Muhterem Nur Radyolardan Müslüm Gürses'in Ben Senin Kulunmuyum Şarkısını Severek Dinlemektedir. Ve bir gün yolları Malatya turnesinde kesisir.

  Gerisini Gelin Muhterem Nur'dan Dinleyelim ;

  Onu tanımıyordum. ancak radyolarda dinler "Ben Senin Kulunmuyum" Şarkısını Bilirdim. Turnede benden sonra sahne almasına bozuluyordum. Hatta kızdırmak için halkın arasından kırıta kırıta yürüyordum dikkati kendime çekeyim ona bakmasınlar diye. Ama pek öyle olmuyordu. Müslüm Gürses Sahneye çıkınca herkes kendini yere atıyordu. Ve birşeyler yapmak zorundaydım bizi birbirimize bağlayacağını bilmediğim o olayı yaptım. Müslüm Gürses'in Repertuvarından bir şarkı okudum. Ve Sahneden indiğimde bir tartışma bir kavga içinde buldum kendimi ve sonunda yüzüme yediğim bir tokat. ve şimdi burdayız.

  Muhterem Nur'a Göre Müslüm Gürses :

  Bana hayatım boyunca hep ver dediler. etrafımda hep menfaatçi insanlar oldu. Hiç bir zaman almadan vermesini bilen insan görmedim. Karşıma çıkmadı. Ancak Müslüm Gürses Farklıydı. Bana "Bundan sonra çalışmayacaksın evinin kadını olacaksın. Ben getireceğim beraber yiyeceğiz" Diyen Tek İnsandır.

  Peki Müslüm Gürses'e Göre Muhterem Nur :
  Bana şu anda hayranlarım BABA lakabını uygun görüyorlarsa bilinsinki bu Muhterem hanımın sayesindedir. 1983'ten beri mutlu bir evlilik sürdürüyorum. Muhterem hanım Benim canımdan çok sevdiğim değerli bir insan. Onunla beraberliğim ömrüm boyunca devam edecek. Müzik çalışmalarımın yanı sıra bana her konuda destek olan vefakar insan için yaşıyorum. Onunla birlikte müzikte kalite ve sevgi kazanıyorum. Benim giyim ve kuşamımla ilgilenmenin yanı sıra menajerim, halka ilişkiler, danışmanım, sekreterim kısaca herşeyim. Ona çok şey borçluyum. Kendisine olan sevgim ve saygım sonsuz bir aşktır. Benim defterimde hiçbir zaman kıskançlık yoktur Güven vardır.

  1982 yılında tanıştığı Muhterem Nur’la 1985 yılında evlendi, ve hala evlilerdir.
  2010 yılında Kasım ayında yeniden Pasaj Müzik ile "Yalan Dünya" isimli bir albüme imza atmıştır 15 Kasım 2012 tarihinde kalbine stent takılan Müslüm Gürses'in karaciğer ve böbreklerinde çıkan sorunlar nedeniyle 18 Kasım 2012 Pazar günü durumu ağırlaşmıştır.

  Yaklaşık 4 ay Memorial Şişli Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi'nde solunum cihazına bağlı olarak tutulan Müslüm Gürses 3 Mart 2013 tarihinde 60 yaşında vefat etmiştir.

  Müslüm BABA Filmleri
  2011 - Şov Bizinıs
  2008 - Esrarlı Gözler
  2007 - Amerikalılar Karadeniz’de 2
  2005 - Balans ve Manevra
  2002 - Ömerçip
  2002 - Bir Akıllı Bir Deli
  2002 - Muhabbet Kuşları
  1990 - Dertler İnsanı
  1990 - Dünya Boştur
  1988 - Yalnızlık Korkusu
  1988 - Sevmemeli
  1987 - Oğlum
  1987 - Talihsizler
  1986 - Töre
  1986 - Yıkıla Yıkıla
  1986 - Seher Vakti
  1986 - Çığlık
  1986 - Beleşçiler
  1986 - Küskünüm
  1986 - Kader Rüzgarı
  1986 - Kısmetin En Güzeli
  1985 - Yaranamadım
  1985 - Kul Kuldan Beter
  1985 - Güldür Yüzümü
  1985 - İkizler
  1984 - Garibanlar
  1984 - Bir Yıldız Doğuyor
  1984 - Çare Sende Allah'ım
  1984- Sev Yeter - br> 1984 - Ağlattı Kader
  1983 - Anlatamadım
  1981 - Mutlu Ol Yeter
  1980 - Bağrı Yanık
  1980 - Hasret
  1980 - İtirazım Var
  1980 - Kul Sevdasi
  1980 - Hasret
  1980 - Zeytin Gözlüm
  1979 - İsyankar

  Albümleri :
  Aldatılanlar
  Ayrılık Acı Bir Şey
  Açık Hava Konserleri 1
  Ah Gülüm
  Altın Şarkılarım
  Anlatamadım
  Arkadaş Kurbanıyım, Benim Kaderim
  Arkadaşım
  Aşk Tesadüfleri Sever
  Bakma
  Bekle Sevgilim - Nerelerdesin
  Benim Meselem
  Bir de Benden Dinleyin
  Bir Bilebilsen - Zalim
  Bir Fırtına Kopacak
  Bir Kadeh Daha Ver
  Biz Babadan Böyle Gördük
  Bizi Kimse Ayıramaz
  Canım Dediklerim
  Dağlarda Kar Olsaydım
  Dertler İnsanı
  Dünya Yalan
  Düşenin Dostu Olmaz
  Esrarlı Gözler
  Garipler
  Gitme
  Küskünüm
  Müslüm Gürses Konseri
  Mahsun Kul
  Maziden Bir Demet
  Meyhaneci - Kırık Sazım
  Mutlu Ol YeterGönlünüzdeki Altın Şarkılar
  Gönül Teknem
  Güldür Yüzümü
  Güle Güle Git
  Hani Söz Vermiştin
  Herşey Yalan
  İkimizin Yerine
  İsyankar
  Kısmetim Kapanmış
  Müslümce turkuler
  Müzik Ziyafeti
  Müslümce 92
  Nerelerdesin
  Öldürdüğün Yetmedi mi
  Paramparça
  Sadece Türk Sanat Müziği
  Senden Vazgeçmem
  Sevda Yolu
  Sultanım
  Talihsizler
  Tanrı İstemezse
  Topraktan Bedene
  Tövbe Etmek - Bir Avuç Gözyaşı
  Usta - Ne Yazar
  Uyanma Zamanı - Kıyak Bitti
  Vay Canım Vay
  Vefasız Alem
  Yanarım
  Yanlış Yaptın
  Yaranamadım
  Yıkıla Yıkıla
  Zavallım
  Zincirli Kuyu

  Müslüm Gürses Resimleri
  Müslüm Gürses Biyografisi

  Müslüm gürses 20lı yaşlardaki fotoları
  Müslüm Gürses Biyografisi

  Müslüm Gürses Biyografisi

  Müslüm Gürses Biyografisi

  Müslüm baba resimleri bıyıksız
  Müslüm Gürses Biyografisi

  Müslüm Gürses Biyografisi

  Müslüm Gürses Biyografisi

  müslüm gürses hastanedeki resmi
  Müslüm Gürses Biyografisi

  Müslüm Gürses Biyografisi

  Müslüm Gürses Biyografisi


 2. #2
  Administrator Samuray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08 Kasım 2012
  Yer
  UZAY
  Mesajlar
  1.176


  Sponsor reklamlar


  Sevgili Müslüm Gürsesi kaybettik arabesk dünyasını yıkarak veda etti çok genç anda vefaat etti müslüm gürses öldü yazık oldu harbiden bu adamda gittiyse ölüm çok acı bir gerçek. ALLAH rahmet eylesin.
  Mir bunu beğendi.
  Birgün Herkes Galatasaraylı Olacak!

+ Cevap Ver

 • Müslüm Gürses Biyografisi Konusuna Oy verin

  5.00 Üzerinden ortalama oy almış 0 kişi oy vermiş

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Giriş yapmak için Buraya tıklayın


istanbulun Fethini birleşik 2 kere yazın


YazSana.Net Forumları Bilgi Eğlence Komedi Yaşam Sağlık üzerine yazılan herşey! Forum Kurallarına Lütfen Uyalım!
Yorum düşünce yazma
facebook butonumuz