Mary Leakey Kimdir? mary leakey biyografi Mary Leakey hayatı hakkında bilgi
Ünlü bir kadın olmasının sebebi ve bu kişinin hayatının en önemli unsurlarını sizler için kaleme döktük, arkeolog olan bu bayanın ozamanların en iyilerinden olması onu sanırım vazgeçilmez kılıyordu. Arama motoru google bile önem verdiğine göre 100. yılında googlede unutmadı herkesede hatırlattı buyrun beraber tanıyalım.
Mary Leakey 6 Şubat 1913 tarihinde İngiltere’nin başkenti Londra’da dünyaya gözlerini açtı. İngiliz arkeolog ve antropolog olan Mary Leakey, eşi Louis Leakey ile birlikte bulduğu fosiller ile ün saldı. 1987 yılında Olduvai Boğazının güneyinde yer alan Laetoli alanını bulan Mary Leakey burada bulunan küller üzerinde 3,5 milyon yıl önce yürümüş insanların ayak izlerini keşfetmeyi başardı. 9 Aralık 1996 tarihinde Kenya’da hayata gözlerini yumdu.

Mary leakey resimleri

Mary Leakey kimdir

Mary leakeyin bulduüu fosiller ve bu fosillere yorumları oldukça başarılı ve doğru çıkmıştır ne yazıkki türk areologların bu denli başarılarını henüz göremedi.

Sene 1987de Olduvai Boğazı’nın güneyindeki Laetoli alanını buldu. Burada volkanik küller üzerinde 3,5 milyon yıl önce yürümüş insangillerin ayak izlerini keşfetti. Bu buluş, insanların yürümeye başladığı varsayılan ve öteden beri bilim dünyasında şüpheyle karşılanan tarihlerden çok eskiye gidiyordu. Mary Leakey’in önemli kitapları arasında Olduvai Gorge My Search for Early Man (1979; Olduvai Boğazı İlk İnsanı Bulmak için Yaptığım Araştırmalar) ve otobiyografik yapıtı Disclosing the Past 1984 geçmişi aydınlatmak yer alır.
Eskiye önem veren günümüzde yorum tahmin yapabilen sayısı oldukca azken bu türlü önemli kişilerin yok olması hoş olmuyor ama herkes ölecek.