Leonhard Euler Biyografi Leonhard Euler Kimdir?

Google 15 nisan 2013 doodle logosuyla leonhard eulerin hayatı nasıl geçti neler yaptı bunları bize neden hatırlattı? leonhard euler resimleri ve videolu anlatımı ile sizlere kısaca bilgi vermek yerine detaylı bilgi vermek istedik çok eskilere giderek leonhard euler doğum tarihi ölüm yılı gibi kapsamlı olarak anlatıyoruz.

Leonhard Euler, 18. yüzyılın en önemli ve gelmiş geçmiş en iyi matematikçilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Çalışmalarının bütünü 70 cildi aşan Leonhard Euler, en üretken matematikçi unvanını da gururla taşımaktadır. Pek çok yeni kavram geliştiren İsviçreli matematikçi, basit aritmetikten sayılar teorisi ve topolojiye kadar farklı dallarda uzun süre kabul gören birçok teorem ispatlamıştır. Bu çalışmaları esnasında, günümüzde kullanılan modern matematik terminolojisinin yaratıcısı olmuş fonksiyon kavramı ve onun yazımını tanımlamıştır (yaptığı bu çalışma için verilebilecek örneklerden bazıları trigonometrik fonksiyonlar için yaptığı "sin", "cos" ve "tan" tanımlamalarıdır.

Leonhard euler Paranın üstündeki fotoğrafı
Leonhard Euler Biyografi Leonhard Euler Biyografi Leonhard Euler Biyografi

Babasının adı Pual Euler ve annesinin adı ise Marguerite Brucker'dir. Leonhard Euler'in babası Protistan papazıydı ve oğlunun da kendi yolundan gitmesini istiyordu. Basel'de doğmasına rağmen çocukluğunun büyük kısmı komşu şehir olan Riehen'de geçti. Euler çocukluk yılları boyunca gittikçe artan bir ilgiyle matematiğe bağlanmıştı ve bu sırada bir aile dostu olan Johann Bernoulli tarafından eğitiliyordu. Euler babasının isteği üzerine matematik kadar ilginç bulmasa da Basel Üniversitesinde ilahiyat, İbranice ve Yunanca eğitimi aldı. Bu eğitimin sonunda Bernoulli müdahale etmeseydi Euler bir papaz olacaktı.Leonhard Euler, Basel Üniversitesi'nden 1726 yılında mezun oldu. Eğitimi süresince Varignon, Descartes, Newton, Galileo, van Schooten, Hermann, Taylor, Wallis ve tabii ki Jacob Bernoulli gibi pek çok ünlü matematikçinin yaptığı çalışmalarla ilgilenmiş ve bazılarını yeniden yapılandırmıştı. 1727 yılında Paris Akademisinin düzenlediği ödüllü problem yarışmasına katıldı. O senenin sorusu bir gemi üzerine gemi direklerini yerleştirmenin en iyi yolunun bulunmasıydı. O yıl kazandığı mansiyon sadece 20 yaşında olan biri için oldukça övgüye değerdi.

7 Ocak 1734 tarihinde Academy Gymnasium'dan bir ressamın kızı olan Katharina Gsell ile evlendi. On üç çocukları oldu ve bunlardan sekiz tanesi çocukluk yıllarında hayatını kaybetti. Euler ikinci evliliğini ilk eşinin üvey kız kardeşi ile yaptı. Leonhard Euler 1735 yılında bir takım sağlık problemleri yaşamaya başladı. Humma hastalığına yakalandı ve 1740 yılında sağ gözü görmemeye başladı. Yapılan cerrahi müdahale ile geçici olarak iyileşse de yeniden görme kaybı yaşamaya başladı. 1771 yılında yapılan yeni bir cerrahi müdahele öteki gözünü de kaybetmesine neden oldu.

Leonhard Euler'e, St. Petersburg Akademisinde matematik uygulamaları konusunda eğitim vermesi teklif edildi. Kasım 1726'da teklifi kabul etmesine rağmen sonraki yaza kadar Rusya'ya gitmedi. Bu süre içersinde Euler Basel Üniversitesine başarısızlıkla sonuçlanan bir başvuruda bulundu. 5 Nisan 1727 tarihinde Basel'i terkederek St. Petersburg' a yerleşti. 1730 yılında fizik profesörü oldu. 1733' te Bernoulli Basel'e döndüğünde Euler matematik kürsüsünde kıdemli akademisyenliğe terfi ettirildi.

Rusya' da devam eden karışıklıklardan dolayı St. Petersburg' u terk edip etmemekte kararsız kaldı. Frederick the Great of Prussia Berlin Akedemisi Euler'e çalışma teklifinde bulundu ve oda bunu olumlu yönde değerlendirdi. 19 Haziran 1741'de Leonhard Euler tekrar döneceği St. Petersburg'dan ayrıldı. 380'den fazla makale yazdığı Berlin'de 25 yıl kaldıktan sonra hayatının kalanını sürdüreceği St. Petersburg'a geri döndü. 18 Eylül 1783' de geçirdiği beyin kanaması sonucu öldü. Marquis de Condorcet tarafından Fransız Akademisi için ağıtı yazıldı. Hayatı ve yaptığı çalışmaları anlatan bir diğeri ise St. Petersburg İmparatorluk Akademisi sekreteri ve aynı zamanda damadı olan von Fuss tarafından yazıldı. Matematikçi ve filozof Marquis de Condorcet şöyle demek? il cessa de calculer et de vivre, hesaplamaya ve yaşamaya son verdi.

Leonhard Euler video matematikci ve fizikci neler yapmış nasıl yaşamış? (ingilizce anlatımlıdır)