Ada lovelace biyografi ada lovelace kimdir hayatı ve ne işler yapmıştır gibi sorular aklınıza gelebilir, googlenin bugünki doodle logosu bu şekilde ünlü kişilik neler yapmış gelin birlikte görelim.

Öncelikle bu kadın bilgisayar dünyasındaki ilk kadın olma ünvanını taşıyor dolaysıyla bilgisayar dünyasında belli bir yeri var.

Ada lovelace biyografi Ada lovelace biyografi

Dünyaya (Augusta Ada Byron King, Countess of Lovelace (10 Aralık 1815 Londra, İngiltere – 27 Kasım 1852 Marylebone, Londra, İngiltere) programlamanın temelini atan kişi olarak kabul edilir. Bilgisayar dünyasındaki ilk kadındır.
"Programlamanın İlkeleri" olarak genellediği görüşler geçerliliğini korumaktadır. Charles Babbage ile 18 yaşındayken tanışmış, onun delikli kartlarla çalıştırdığı dokuma makinasıyla ilgili makale yayınlamış ve bugünkü döngü ve rutinlerin temelini oluşturmuştur. Daha sonra analitik makine ile Bernoulli sayılarının hesaplanmasına yönelik bir program geliştirmiştir. Fakat karşı çıkanlar Babbage'den önce bu tarz programlar yazıldığını iddia etmişlerdir. Yazsana.net
1835 yılında Lord Lovelace ile evlenmiştir. Bu evlilikten 3 çocuğu olmuştur. 37 yaşındayken İngiltere'de öldü.
1970 yılında geliştirilen bir programlama diline de onun onuruna "Ada" ismi verilmiştir.

Bukadar önemli birisidir ve o yüzdende google bunu önemsemiş ona birgün ayırmıştır.