Biberonda mama hazırlarken her zaman üreticinin talimatlarına uyun. Toz mama ve su oranı bebeğinize en uygun besleyicilik düzeyinde olabilmesi için dikkatle hesaplanmıştır. Bir veya bir grup biberonu aynı anda hazırlayabilirsiniz. Önceden hazırlamış olduğunuz mamayı kullanacağınız zamana kadar buzdoiaoında tutabilirsiniz (24 saat sonra hâlâ tüketilmemişse atın).
♦ İhtiyacınız olan her şeyi bir arada tutun: Bunlar, biberonlar, emzik ve kapaklar, plastik bir bıçak, hazır mama kutusundan çıkan ölçek, huni, sürahi gibi eşyalar olabilir.
♦ Yeni kaynatılıp soğutulmuş su kullanın (Biberon veya biberon grubunu hazırlarken her defasında su kaynatasını yeniden doldurun). Doğru su miktarını sterilize etmiş olduğunuz biberonun içine koyun.
♦ Kutudan çıkan ölçeği belirtilen miktarda hazır mama tozuyla silme doldurabilmek için bir bıçak yardımıyla sıyırın.
♦ Hazır mama tozunu suya ekleyin.
♦ Biberonun emziğini takın ve mama tozu suyun içinde tamamen çözülünceye kadar çalkalayın. Hazırlandığı zaman hâlâ sıcak olduğu durumlarda, buzdolabının içinde gerilere doğru (kapağa değil) yerleştirerek çabucak ılıtın.

Biberon Temizliği
Bebeğinizin hasta olmasını önlemek için, süt kalıntılarının oluşturabileceği bakterileri yok etmek üzere, biberonları kullandıktan sonra, her defasında yıkayıp dezenfekte etmelisiniz. Suyla çalkaladıktan sonra, biberonları ve biberon emziklerini ayrı ayrı yıkayınız. Biberonun içinde süt kalıntısı olmadığından emin olabilmek ign, yıkarken fırça kullanınız. Emziği ters çevirerek tıkalı olup olmadığını kontrol ediniz. Temiz suyla tekrar duruladıktan sonra, şişeyi ve emziği aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak dezenfekte ediniz:
Kaynatma: Bebeğinizi beslerken kullandığınız malzemeleri suyla dolu geniş bir tencereye koyarak, 10 dakika kaynatınız.
Dezenfekte eden tablet veya sıvılar: Bebeğinizi beslerken kullandığınız malzemeleri su dolu geniş bir kaba koyup, dezenfektan tablet veya sıvıyı içine ekleyiniz. Bu suda 30 dakika bekletiniz.
Buharda çalışan sterilizatör: Bu elektrikli cihaz, içine koyulan suyun, beslenme malzemelerini dezenfekte edecek kadar buhar oluşturmasıyla çalışır. Dezenfekte etme işlemi 10 dakika kadar sürer.
Mikrodalga dezenfekte ünitesi Mikrodalga fırın içine konulabilen özel olarak tasarlanmış bir buhar ünitesidir. Malzemeleri bu yolla dezenfekte etmek yaklaşık 5 dakikanızı alır. Beslenme malzemelerinin mikrodalga fırın için uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Böylelikle Biberon Temizliği yapmış olursunuz.