Sağlıklı uykunun Sırrı Nedir, uyumanın nedenleri, insan ömrünün neredeyse yarısı uykuda geçer. Tıpkı insanlar gibi havyanlar ve bitkiler de günün belli saatlerinde uyur ya da dinlenir. İnsanlar bebekken günün on saatten fazlasını uykuda geçirirken orta yaştan sonra bu süre sekiz saatin altına düşer. Kimileri uykuya doymazken, bazıları da günlerce, haftalarca, aylarca ya da yıllarca uykusuzluk sorunu yaşar. Yatağı bozulmamış bir hâlde güne merhaba diyenler olduğu gibi, gözlerini mutfakta ya da koltukta açanlar da var.

Gecenin bir vakti uykusunda avaz avaz bağıranlar mı dersiniz, yoksa bir gecede birkaç rüya görüp, bunları eşine dostuna anlatanlar mı... Gördüğünüz gibi bütün insanların ortak bir noktası olan uyku söz konusu oldu mu, anlatılacaklar da bitmez. Ancak sağlıklı bir uyku nedir, bunun için neler yapılması gerekir diye sorarsak herkes farklı şeyler söyler. Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Zerrin Pelin sağlıklı uykuyu şu şekilde tanımlıyor: “Sağlıklı uykunun ilk göstergesi, kişinin sabah uyandığında kendini dinlenmiş ve uykusunu almış olarak hissetmesidir. Bir ins.ın sabahleyin uyandığında Ben güne lu/ının diyebiliyorsa, o gece uykusu iyi geçmiştir. Uykuya rahat dalab iliyorsa, gece sık sık uyanmıyorsa bu uyku kaliteli bir uykudur."

Sağlıklı uykunun Sırrı Nedir

Sağıklı bir uyku için kalkıp ve yatış saatlerinin sabit olmasının önemli olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Pelin, kalkış saatinin» iyi bir uykunun temel öğelerinden olduğunu, vücudun kendisini o kalkış ritmine alıştırdığını belirtiyor. Doç. Dr. Zerrin Pelin, gece sağlıklı bir uyku uyunabilmesi için gün içinde mümkün olduğu kadar uyanık kalmaya gayret edilmesi 7-8 saatlik bir uykuyla sabahleyin dinlenmiş olarak kalkmanız dileğiyle.