Sponsored ADS

Kalplerimize yaptığımız kötülükler

 1. #1
  Mir
  Mir çevrimdışı
  Rütbe Kalmadı Mir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14 Ocak 2013
  Mesajlar
  774


  Reklamlar
  Kalplerimize yaptığımız kötülükler kalbe yapılan sağlıksız olaylar
  Hayatımız hızlı bir şekilde akıp giderken bir gün hasta olabilceğinizi düşünmüyor olabilirsiniz, kalp sağlığına nasıl önlem alabilirim? kalbinizi korumak birazda elinizde. Diyeceksiniz şimdi bunları nasıl yapmadan hayatımıza devam edebiliriz? sosyal faliyetlerimizi bile yaparken bunlar oluyor diyenler elbette olacaktır ama sakın ola kendinizi aşırı yorup aşağıdaki yazdıklarımızı ihmal etmeyin deriz.
  Kalplerimize yaptığımız kötülükler
  Kalbimize yaptığımız 11 kötülük var vücudumuzda tüm organların bir işlevi ve vazgeçilmez görevleri var. Ancak kalbin yeri başka. Kalp adeta hayatın aynası. Kalbin sağlığı ya da sağlıksızlığı bu aynanın yansıttığı görüntülerden kaynaklanıyor. Kalbimiz kıymetli ancak çoğu zaman onun kıymetini takdir edemeden yaşayabiliyoruz. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Dağdelen, insanın kalbine yapacağı en büyük iyiliklerin başında diyetine dikkat etmenin geldiğini, beslenmeyi düzenleyerek koroner arter hastalıklarından ölüm riskinin yüzde 30-60 oranında azaltılabildiğini belirterek, kalbimize verdiğimiz 11 zararı şöyle sıralıyor.

  1. Geç kalkıp geç yemek. 2. Acıkmadan yemek. 3. Yatmadan önce yemek. 4. Kötü beslenmek. 5. Sürekli oturmak, hareketsiz kalmak. 6. Spor yapmamak. 7. Sürekli aşırı strese maruz kalmak. 8. Yağ dokusu artışı ile kilo almak. 9. Aşırı alkol tüketmek. 10. Sigara içmek. 11. Kalbimizi bir şikayet oluncaya kadar hiç aklımıza getirmemek.

  Kalp sağlığı konusundaki bilinç düzeyinin hala istenilen seviyeye gelmediğini, bu konuda yanlış bilinenler olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Sinan Dağdelen, kalp hastalıkları konusunda en çok merak edilen soruları şöyle yanıtlıyor.

  HANGİ BELİRTİLER KALP İÇİN TEHKLİKELİDİR?
  Özellikle göğüs ağrısı, göğüste sıkışma, tıkanma veya yanma gibi belirtiler kalp damar hastalıklarının erken belirtileri olabilir. Bu şikayetler göğüste sağda veya solda, kollarda, mide üzerinde, boyunda veya çeneye doğru olabilir. Bunun yanı sıra erken yorulmak, nefes darlığı veya nefes alamama hissi, fenalık hissi, boğulur gibi olmak, çarpıntı veya ritim düzensizliği, baygınlık hissi ve gece uyandıran tıkanma hisleri bir kalp hastalığı belirtisi olabilir.


  AİLEMİZDE KALP HASTASI OLMASA DA KALBİMİZLE İLGİLİ İLK KONTROLÜ KAÇ YAŞINDA YAPTIRMALIYIZ?
  Erkeklerde 40 yaşından sonra, kadınlarda ise 50 yaşından sonra kalp kontrolü yaptırmak gerekir. Ancak kişinin ailesinde ve birinci derece bir yakınında erken bir kalp hastalığı hikayesi varsa, diyabet veya hipertansiyon varsa, çok yüksek kolesterol değerleri varsa bu kontrollerin 30'lu yaşlarda yaptırılması önemlidir.

  BOYUMUZ VE KİLOMUZA BAKARAK KALBİMİZİN SAĞLIKLI OLDUĞUNU SÖYLEMEK MÜMKÜN MÜDÜR? HAFİF VEYA ORTA ŞİŞMANLIK DA KALBE YÜK MÜDÜR?
  Yağın karın bölgesinde toplanmasıyla karakterize olan yağ birikimi, koroner arter hastalığı riski açısından çok daha önemlidir. Beden kitle indeksi (kilo / metre olarak tanımlanan boyun karesi) ile mortalite (ölüm) arasında doğrusal bir ilişki vardır. Beden kitle indeksinin 25 kg/m2 altında olması normal kabul edilir. 25-30 kg / m2 arası kilo fazlalığı, 30 kg / m2 üzeri ise obezite kabul edilir. Artmış bel / kalça oranı yani abdominal obezite, koroner arter hastalığı riskini özellikle artırıyor. Erkeklerde 0.9, kadınlarda 0.8 altındaki bel kalça oranı normal kabul ediliyor.

  KALP KONTROLLERİNİ SAĞLIKLI OLDUĞU VARSAYILAN BİR KİŞİ KAÇ YILDA BİR YAPTIRMALI? NELER YAPTIRMALI?
  Bir sağlıklı kişinin erkekte 40 ve kadında 50 yaşından sonra düzenli kalp kontrolleri yaptırması gerekir. Bu kontroller düşük riskli kişilerde her iki yılda bir, yüksek riskli kişilerde ise her yıl yapılmalıdır. Çünkü bir önceki veriler artık geçmişte kalmıştır ve bu süre zarfında metabolizma değişebilir ve bazı hastalıklar başlayabilir.

  AİLESİNDE KALP HASTALIĞI OLAN BİR KİŞİ NE KADAR ZAMANDA BİR KONTROLE GİTMELİ? HANGİ TESTLER YAPILMALI?
  Birinci derece bir yakınında kalp damar hastalığı olan kişiler 30 yaşından itibaren ilk kontrollerini yaptırmalıdır. Kardiyak risk oranlarını gözden geçirmeli ve riskini yükselten fiziksel, diyetsel, yaşam alışkanlıkları ile ilgili veya kan tahlilleri ile ilgili bozukluklar için erkenden tedbir almalıdır.


  KALP SAĞLIĞI KONUSUNDA YAPILMIŞ YENİ BİLİMSEL ÇALIŞMALARDA NELER VAR?
  2009 yılı sonunda yayınlanan JUPITER isimli büyük bir araştırma çok önemli bilgiler edinmemize neden olmuştur. Bu çalışmanın sonucu şöyle oldu: Çalışmaya alınan ve statin dediğimiz kolesterol ilacını içeren ve 17 binden fazla hastada yapılan araştırmada, bir gruba bu ilaç verilirken, diğer gruba ise hiçbirşey verilmiyor. Kolesterol ilacı verilen grubun başlangıçtaki kolesterolleri tamamen normal bulunuyor. Kanlarında CRP maddesi yani inflamasyon göstergesi yüksek bulunuyor ve beş yıl boyunca takip ediliyor. İlaç almayanlarda ise şu bulgular elde ediliyor: - Kalp krizi iki buçuk kat daha fazla. - Beyin felci iki kat daha fazla. - Damar tıkanıklığı ameliyat girişimi geresinimi iki kat daha fazla. - İlaç almayanlarda, kriz, felç, kalp damar hastalığından ölüm iki kat daha fazla. - Bütün ölüm nedenleri ise 1,25 kat daha fazla.

  Kimler kalp krizi tehlikesi yaşıyor sesli videolu anlatım

  Bidaha bidaha yaz

 2. #2
  Administrator Samuray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08 Kasım 2012
  Yer
  UZAY
  Mesajlar
  1.176


  Sponsor reklamlar


  herkezin bilmesi ve aksi ters olan herşeyden kaçınmalı diyelim çünki bir arkadaşım hastanede çalışıyor yoğun bakım servisinde o kadar kötü durumda olan hastalar görüyormuş ki şu an bunu cümlelerle anlatmaya kelimeler yetmez sağlıklı günler arkadaşlar. Sağol M I R
  Birgün Herkes Galatasaraylı Olacak!

+ Cevap Ver

 • Kalplerimize yaptığımız kötülükler Konusuna Oy verin

  5.00 Üzerinden 5.00 ortalama oy almış 2 kişi oy vermiş

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Giriş yapmak için Buraya tıklayın


Egede bir ilimiz iz**r ?????


YazSana.Net Forumları Bilgi Eğlence Komedi Yaşam Sağlık üzerine yazılan herşey! Forum Kurallarına Lütfen Uyalım!
Yorum düşünce yazma
facebook butonumuz