Beslenme zincirinde en çok rastlanan zehirliler hangileridir, besin zincirinde kaç zehir miktarı, besin zinciri zehiri türleri ve çeşitleri, Aspartam: Bilindiği gibi kimyasal tatlandırıcı olan aspartam hakkında en çok konuşulan ve şikâyet edilen katkılardan biridir. Günümüzde ABD'de ilaç ve gıda kontrolünü elinde tutan FDA (Food and Drug Administration) aspartam hakkında binlerce mektup ve kınama yazısı almaktadır. Ticari piyasada Nutrasweet(r) veya Equal(r) adı altında pazarlanmaktadır. Aspartama hassas kişilerde, ciltte kırmızı döküntüler, isilik, hafif depresyon hali, baş ağnlan, bulantı, kulak çınlaması, baş dönmesi (vertigo), uykusuzluk, motor kontrolde azalma, lezzet kaybı, kelimeleri tam telaffuz edememe, hafıza kaybı, bulanık görme, geçici görme kayıplan gibi saymakla bitmeyecek uzun bir defekt üstesiyle karşılaşılmaktadır. Batı'da hekimler aspartamı özellikle gebe kadınlara kesinlikle yasaklamaktadır.


Türkiye canlıların besin zinciri, Bromatlandınlmış bitkisel yağlar (BBY): BBY bazı kişiler için çok tehlikeli ve zehirli bir maddedir. Bu madde bazı gıdalarda emülsifer olarak (suda eriyen yağlar ve birçok alkolsüz içecekte puslu, bulutlu görünüm elde etmek İçin kullanılır. BBY nin ana maddesi olan bromat bir zehirdir ve yok miktarlarında bile çocuklarda zehirlenmelere rastlanmıştır.
Ilk canlıların besin zinciri, Hutllut hydroksiyanisol (BHA) ve Butilat hydroxytoluen (BHT): Bunlar hayvansal ve bitkisel yaglann ve yağlı gıda maddelerinin ekşimesini önlemek için paketlemelerde kullanılmaktadır. Araştırmalar, BHA yedirilen farelerin beyin sinirlerindeki iletilerde azalma olduğunu ortaya koymuştur, BHA ve BHT'yle beslenen hayvanlarda uykusuzluk, saldırganlık ve kilo kayıplan izlenmiştir Günümüzde birçok kullanıcı günde ortalama 20 miligram BHA ve BHT tüketmektedir. Katı gıda tüketmeye veui başlayan bebeklerde günde 8 miligram tüketildiği tahmin ediliyor.

Beslenme Zincirinde en çok rastlanan zehirliler hangileridir


Gıda boyaları: Bunlar da toksik etkili maddelerdir. Ancak bazı çevreler çok az miktarlarda kullanılmalarının bir zarar verip vermeyeceği hukkmda fikir birliğine varamamıştır.


Monosodyum glııtamat (MSC): Hazır gıdalarda, paketlenmiş gıda-lurdu ve fast food diye tanımlanan hamburger gibi gıdalarda lezzet çeşnisi olarak kullanılmaktadır. Hassas kişilerde cilt kızanklıklan ve döküntüleri, baş ağrılan, göğüste sıkışma hissi, çarpıntı ve bulantı gibi belirtilere rastlanmıştır.


Niltritler. Salam, sosis, füme etler ve balıklar gibi şarküterilerde bozulmayı Önlemek için kullanılmaktadır, Nltritlerin mide ve bağırsak yollunnda nitrosaminler olarak kanser yapıcı özelliklerinin olduğu ve doğum defektleri yaptıkları bilinmektedir.

Sakarin En eski tatlandmcı olup hala bir çok gıdada kullanılmaktadır, İnsanlarda kanser yapma olasılığının yüksek olduğu yıllardır bilimsel literatürde tartışılmaktadır,


Biyoloji canlıların besin zinciri, Sülfürdioksit sodyum bisülfit ve sülfitler meyvelerin sertleşip yumuşaklığını kaybetmemesi ve dondurulmuş patates karides, yengeç ve ıstakoz gibi gıdaların saklanmadı İvin kullanılmaktadır. Solunum yolu sorunlan, astım gibi vakalar FDA'ya bildirilmiş, Ölümle sonuçlanan dört vakanın sülfitlerin Fazla kullanılmasından dolayı olduğu saptanmıştır.


Tersiyer butyhydroquinone (TBHQ): Çoğunlukla BHT ve BHA İle beraber tahıl ve peynir paketlerinin içine püskürtülerek kullanılır. Çok küçük miktarlan bile aşın toksiktir. kabartırı spreylerde saplı şekerlerde ve hazır gıdalarda sıkça kullanılmaktadır.


canlıların besin zinciri hakkında, Irradiasyon: Bir ışınlama yöntemidir ve günümüzün modem market anlayışında gıdalarda ve gıdaları lezzetlendirmek için kullanılan katkılarda kullanılmaktadır. Bu amaçla Cesium>137 ve Cobait-60, bakteri ve böcekleri öldürmek, mantarları yok etmek, filizlenmeyi önlemek, küften annmak ve ürünün raf ömrünü uzatmak için kul-kmılmaktadır.

Canlılarda besin zinciri nedir, Yapılan çalışmalarda, ışınlamanın insafsızca eleştirilişi kadar doğrudan zararlı olmamasına rağmen gıdalarda benzen ve formaldehit gibi artı toksik maddelerin üremesine neden olduğu saptanmış ve ışınlanmış tavuk etiyle beslenen farelerde erken ölümler ve tümör olasılığının daha fazla okluğu gözlenmiştir. Bundan başka, ışınlanmış gıdaların besin değerlerini kaybettikleri İzlenmiştir. Japonya'daki çalışmalarda patatesteki C vitamininin % 50 azaldığı, kırmuı etteki thlaminin ise 1/3 oranında yok olduğu gözlenmiştir.


Yukarıda da gibi, çağdaş yaşamda bedenimizin kendi Olanıma süresini beklemeden sürekli olarak çeşitli toksinlerle yüklenmekteyiz. Hal böyle olunca sağlık yaşam için organizmaya yordun etmek et toksinlerden arındırmak, yani detoksifikasyon yapmak gerekmektedir.